Jak zvládnout léto pomocí aromaterapie aneb dovolená bez obav

Léto je obdobím slunce, tepla a relaxace. Mnoho lidí začíná právě teď objevovat nové způsoby uvolnění a péče o sebe a tím do svého života přitahují i harmonii. A co když vám řekneme, že to vše jde zvládnout velmi jednoduše, rychle a navíc efektivně? Objevujte s námi krásu aromaterapie a úžasného vlivu přírody v podobě esenciálních, éterických a vonných olejů. Jejich blahodárné účinky na naše tělo a mysl jsou známé již tisíce let. Vhodně zvoleným olejíčkem se v létě příjemně osvěžíte, uvolníte od stresu a nádherně ochladíte v horkých dnech.

Zdroj foto: Pixabay.com

Jedním z nejoblíbenějších letních éterických olejů je citronová esence. Povzbudivá vůně citronu navodí atmosféru exotických krajů a je ideální pro krásné letní ráno. Probudí naše smysly, dodá energii a zlepší náladu. Stačí nakapat 4 – 5 kapiček do aromalampy či aroma difuzéru a budete si užívat letní osvěžení. Kromě toho vám citronová silice pomůže při bolesti hlavy, působí antisepticky, povzbuzuje trávení, bojuje proti nachlazení a bolesti v krku a dezinfikuje vzduch. Tip: při vysávání dejte pár kapek na filtr ve vysavači, spojíte tak příjemné s užitečným.

Éterický olej z máty peprné skvěle ochladí

Tolik žádoucí chladivý efekt v létě přináší éterický olej z máty peprné. Jeho účinek je v úmorném vedru, které často v červenci a v srpnu bývá, neocenitelný. Máta peprná osvěžuje, povzbuzuje při únavě, pomáhá při nervozitě a nevolnosti, tlumí menstruační bolesti, snižuje horečku a bojuje proti nachlazení. Tip pro okamžité ochlazení: do misky se studenou vodou nakapejte 2 – 4 kapky oleje z máty peprné a namočte v ní kapesník, vymačkejte ho a přiložte jako obklad za krk, na čelo, na rameno či na chodidla a hned pocítíte úlevu a uvolnění.

Máta peprná – éterický olej

Levandule se stane vaším nejlepším přítelem

Klid a relaxaci vám zaručeně přinese levandulový éterický olej, jehož harmonizující vlastnosti jsou již pověstné. Levandule se stane vaším nejlepším přítelem, pokud trpíte nespavostí, depresemi, migrénami, vysokým krevním tlakem, dýchacími obtížemi, bolestmi svalů či revmatem. Esence z levandule je navíc jedním z mála olejů, které se mohou používat na pokožku v neředěné formě. Můžete ji tedy například vetřít před spaním do spánků či kápnout do ranky nebo popáleniny (je hojivá), aniž byste museli použít nosný olej. Tip: levandulový olej vám dokáže ulevit od bolesti při bodnutí hmyzem.

Nezapomeňte si s sebou přibalit repelent, i to je aromaterapie v létě

Ať už trávíte léto doma či na cestách, aromaterapie může být vaším stálým společníkem. A to i v případě, kdy se chcete vyhnout otravnému hmyzu. Protože kde je napsané, že by vám účinný repelent neměl vonět? Co totiž voní vám, neplatí o komárech, mouchách ani klíšťatech. Již zmíněný levandulový olej či éterický olej eukalyptus citriodora totiž hmyzu doslova zapáchá. Tip: při oblíbených letních grilovačkách můžete do aromalampy nakapat již námi namíchanou směs vonných silic Antimoskit (levandule, geránium, bergamot), jež spolehlivě odradí všechny mouchy i komáry.

Antimoskit – éterický olej

Domácí repelent proti komárům a klíšťatům

A víte, že si z olejíčků můžete sami doma udělat přírodní repelentní sprej? Postačí vám k tomu cca 100 ml převařené vody, čajová lžička lihu a vybraný esenciální olej (např. 10 kapek levandule, 10 kapek eukalyptu citriodora, 10 kapek citronely, 10 kapek geránia a 10 kapek máty peprné), poté dobře promíchejte a nechte den odstát. Pak lze sprej používat na oblečení i přímo na pokožku (předem si ale raději udělejte test – aplikujte malé množství spreje na zápěstí a pár hodin počkejte, jestli kůže nezčervená). Domácí repelent stříkejte častěji než produkty z lékárny, protože jejich účinek pomine trošku rychleji. A u dětí začněte opatrně a po malých dávkách.

Nebojte se s vonnými oleji experimentovat, léto je k tomu jako stvořené

U vůní jde především o to, aby se vám líbily a vyhovovaly vám. Proto se nebojte s vonnými oleji také experimentovat. Jen tak zjistíte, jaký účinek mají na vaše tělo a náladu. Příjemnou letní atmosféru totiž můžou vykouzlit i květinové (například kosatec dodá létu špetku tajemství a magnolie vás zahalí omamnou sladkostí) či netradiční vůně (zelené perly vyjadřují ryzí čistotu). Vždy však při výběru esenciálního či vonného oleje dbejte na kvalitní a certifikovanou značku a nezapomeňte, že naprostou většinu éterických olejů musíte před použitím přímo na pokožku správně naředit (1-5 kapek oleje na 10 ml nosného oleje – slunečnicový, olivový atd.). Tip: na cestách také jistě oceníte čisticí gely na ruce, které vám pomohou udržet ruce čisté, aniž byste museli rychle hledat tekoucí vodu a mýdlo.

Inspirujte se na našem webu a najděte si pro sebe tu pravou vonnou esenci. Další tipy naleznete také na našem Facebooku a Instagramu.