6 účinných přírodních esenciálních olejů proti nachlazení

Chladné měsíce se pomalu blíží a s tím se bohužel můžou pojit i častá nachlazení, kterým budou někteří z nás čelit. Většina lidí při rýmě, kašli a bolestech v krku hned sahá po různých léčivých prostředcích z lékárny. Vaší tajnou zbraní proti nachlazení se však můžou stát 100% přírodní esenciální oleje. Poradíme vám, po kterých přírodních olejích sáhnout a jak si rychle díky aromaterapii v tomto chladném ročním období uvolnit ucpané dutiny či zmírnit bolesti hlavy.

Foto: Pixabay.com

Co jsou přírodní esenciální oleje (PEO)? Někdy je označujeme také jako rostlinné silice nebo éterické či aromatické oleje (přírodní vonné oleje není příliš správné označení). Jsou to vysoce koncentrované látky, které získáváme z rostlin (z listů, květů, kůry plodů, kořenů a dalších částí) nejčastěji destilací, lisováním či extrakcí. Tyto aromatické látky působí na čich či chuť člověka a tomuto vjemu říkáme aroma. Kromě vůně a chuti však u lidí vyvolávají i biologickou aktivitu. To znamená, že esenciální oleje působí na lidskou psychiku a různé orgány.

Nejjednodušší způsob je nakapat olej do aromalampy či aroma difuzéru

Hledáte-li esenciální oleje vhodné proti nachlazení, je klíčové, aby byly tyto oleje čisté a 100% přírodní. Nejjednodušším způsobem, jak rozptýlit esenciální oleje rovnoměrně do vzduchu, je použít k tomu keramické aromalampy. Nakapete do vody v misce trochu aroma oleje a díky teplu se začne krásná vůně rozšiřovat do místnosti. Tím uvolníte dýchací cesty a zmírníte příznaky nachlazení.

A po kterých esenciálních olejích při nachlazení tedy sáhnout?

  • Eukalyptus – tento esenciální olej uvolňuje dýchání a ucpaný nos, zmírňuje bolesti hlavy, kašel a vyčerpání, působí antisepticky – čistí vzduch, eukalyptový olej je jednou ze základních přírodních esencí v aromaterapii.

  • Rozmarýn esenciální olej z rozmarýnu je silný stimulant, podporuje imunitu a koncentraci, pomáhá při úzkostech, při nachlazení, chřipce, svalových bolestech a revmatismu, působí hojivě. Rozmarýnová esence není vhodná při vysokém krevním tlaku, při epilepsii a pro těhotné ženy a děti do 6 let.

  • Tea tree (čajovníkový olej)tea-tree olej je antiseptický a ulevuje při rýmě, pomáhá bojovat proti virům a nachlazení. Kromě toho se používá k ošetření ran, popálenin, ekzémů, akné, při oparech, krvácení dásní a při štípnutí hmyzem. Někdo nedá dopustit na tea tree olej na bradavice díky jeho antivirovým účinkům.

  • Litsea cubebaolej z ní je v aromaterapii oblíbený pro své antidepresivní účinky, podporu koncentrace a schopnost čistit vzduch a předcházet tak infekčním nemocem. Může zvyšovat fotosenzibilitu.

  • Máta peprná – účinky esenciálního oleje z máty peprné (i z máty kadeřavé) jsou proslulé, máta zmírňuje dýchací potíže a nevolnost (uklidňuje žaludek), uvolňuje ucpané dutiny, tiší bolest, působí proti křečím při menstruačních bolestech a je vhodná i do koupelí a na masáže. Nepoužívejte mátu u dětí do 6 let a při homeopatické léčbě.

  • Lesní směs – naše směs čistých přírodních éterických olejů z borovice lesní a jedle bělokoré dezinfikuje a osvěžuje vzduch a pomáhá při nachlazení, rýmě, bronchitidě a revmatických bolestech (vyzkoušet můžete i éterické oleje z borovice lesní a jedle bělokoré, které jsou skvělé i samostatné).

Eukalyptus – éterický olej

Aromaterapie podle ročních období reaguje na aktuální potřeby

Každé roční období s sebou přináší různé potřeby a výzvy. Také aromaterapie se liší podle ročních období. Vždy vybírejte esenciální oleje, které jsou pro vás vhodné a jsou v souladu s vaším aktuálním fyzickým i duševním stavem. 100% přírodní esenciální oleje jsou skvělým pomocníkem při řešení různých zdravotních potíží.

Tip: Zkusit můžete i kombinace esenciálních olejů – například na nachlazení je skvělé spojit mátu peprnou, mátu kadeřavou a levanduli nebo eukalyptus, tea tree (čajovník) a rozmarýn. Blahodárně působí i esenciální oleje z citrusů (citron, pomeranč, grapefruit).

Pro další inspiraci nás sledujte zde nebo na našem Facebooku a Instagramu. Jak vybrat kvalitní keramickou aromalampu vám poradíme tady.