Esenciální a éterické oleje jako přirozená cesta ke zmírnění bolestí hlavy

V dnešní uspěchané době, kdy jsme v neustálém shonu mezi prací, studiem, rodinou a jinými povinnostmi, se občas stane, že nám dá naše tělo najevo akutní nedostatek odpočinku. Jedním z těchto signálů může být i nepříjemná bolest hlavy, která nám pak komplikuje každodenní život. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se s bolestmi hlavy vypořádat. Dnes si promluvíme o tom, jak na bolesti hlavy za pomocí esenciálních a éterických olejů.

Zdroj foto: Pixabay.com

Zdraví a pohoda jsou pro kvalitní život velmi důležité faktory. Bolesti hlavy zapříčiněné stresem, napětím či migrénou naše aktivity značně naruší a to nikdo z nás nechce. Aromaterapie představuje již odpradávna přírodní alternativu, jak využít blahodárných vlastností vonných esencí a silic k prospěchu vlastního těla a duše.

Levandulový olej pro zklidnění a harmonii

Levandulový éterický olej je známý svými uklidňujicími vlastnostmi a je již takřka synonymem pro relaxaci a harmonii. Lidé jej často používají, aby zlepšili svůj spánek a celkově se zklidnili (např. jednoduchá inhalace prostřednictvím aromalampy). Levandulová esence se stane vaším spojencem, pokud vás bolí hlava z nervového napětí a ze stresu. Levandule se jako jeden z mála olejů může používat na pokožku v neředěné formě, takže stačí nakapat pár kapek silice na prsty a vetřít ji do spánků. Máte-li rádi aromatické koupele, pak si 10 – 15 kapek levandulového oleje rozpusťte v mléce či v rostlinném oleji a vonná lázeň je hotová. Uvidíte, že to bude hotový balzám na nervy.

Levandule – éterický olej

Mátový olej osvěží a uklidní nervy

Éterický olej z máty peprné obsahuje mentol, který uvolňuje svaly a zlepšuje průtok krve. Proto se mátová esence používá pro zmírnění bolestí hlavy. Máte občas pocit, že vám praskne hlava? Aplikujte si naředěný mátový olej za krk a na spánky a jemně masírujte. Jeho osvěžujicí vůně snižuje stres a uklidňuje nervy a tím také tiší otravnou bolest hlavy. A jak tento éterický olej naředit? Smíchejte 3 – 5 kapek vonné silice s 10 ml rostlinného oleje (kokosový, olivový, mandlový atd.) a nezapomeňte si předem udělat test snášenlivosti. Pozor – mátová silice není vhodná pro děti do 6 let.

Eukalyptový olej pomůže s dýcháním

Pokud trpíte migrénami a častou bolestí hlavy ve spojení s ucpaným nosem, pak sáhněte po eukalyptovém éterickém oleji. Jeho silná vůně uvolní dýchací cesty a vám se tak již bude konečně lépe dýchat a bolesti hlavy ustoupí. Eukalyptovou silici doporučujeme při dýchacích obtížích inhalovat, použít k tomu můžete aromalampu či aroma difuzér. Eukalyptový olej má široké použití a nejvíce se uplatní právě při nachlazení, chřipce, kašli, bronchitidě či astmatu.

Rozmarýnová esence podpoří prokrvení

Přírodní éterický rozmarýnový olej dokáže stimulovat a povzbudit mysl a pomáhá tak při únavě, úzkosti, bolesti hlavy, migréně a slabosti. Můžete ho inhalovat, použít do koupele a nebo je skvělý jako součást masážních olejů (je nutné ho naředit). S pěstováním rozmarýny se také pojí spousta zajímavých pověr a historek. Víte například, že se rozmarýně daří nejlépe tam, kde v domácnosti vládne žena? Pozor by si na ni však měly dávat děti do 6 let, těhotné ženy a lidé s vysokým krevním tlakem a epilepsií.

Rozmarýn – éterický olej

Na bolesti hlavy můžete vyzkoušet i citron nebo mandarinku

Je důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný. Co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Proto doporučujeme, abyste si vyzkoušeli, jaká vonná silice a olej osloví právě vás. Na bolesti hlavy totiž zabírá spoustu jiných esencí, například citronový éterický olej, mandarinkový éterický olej či meduňkový éterický olej. Je jen na vás, která vůně vás nadchne a už nepustí. Dopřejte svému tělu i duši čas na péči, kterou si zaslouží. Esenciální a éterické oleje, zdravý životní styl, pravidelný spánek a dodržování pitného režimu můžou vést ke zmírnění a prevenci bolestí hlavy, tak proč to nezkusit.

Pro další inspiraci nás sledujte zde nebo na našem Facebooku a Instagramu.