TOP 5 přírodních éterických olejů pro povzbuzení

Máte náročný den a potřebujete rychle „dobít baterky“? Pro ty z vás, kteří hledáte přírodní způsob, jak získat energii a povzbuzení, může být použití éterických či esenciálních olejů skvělým řešením. Éterické oleje totiž nejsou jen příjemné voňavé esence a parfémy, ale mají i mnoho pozitivních účinků na naši mysl a tělo. Dnes vám představíme pět základních přírodních éterických olejů, které vás (nejen) povzbudí. Nebo jich bude vlastně víc?

Foto: Bing AI

Ne vždy chcete během hektického dne hned sahat po umělých stimulantech, jako je například káva (kofein). Obnovit síly a zvýšit produktivitu můžete i přirozenou cestou. A to nabízí právě přírodní éterické a esenciální oleje, které vám vlijí do žil novou energii.

1. Grepový éterický olej pro okamžitou vzpruhu

Základním éterickým olejem pro povzbuzení během dne je grapefruitový olej. Ten je známý pro své osvěžující a povzbuzující aroma, díky němuž získáte novou energii. Je ideální, pokud potřebujete okamžitou vzpruhu. Navíc osvěžuje, dezinfikuje vzduch, působí jako antidepresivum, a dokonce i reguluje funkci potních žláz.

2. Rozmarýnová silice podporuje koncentraci

Rozmarýnový éterický olej je dalším skvělým prostředkem pro povzbuzení. Jeho svěží, bylinkové aroma vám pomůže posílit soustředěnost na úkoly, které máte právě před sebou. Éterický olej z rozmarýnu lékařského silně stimuluje a harmonizuje mysl a podporuje koncentraci. Rozmarýn pomáhá i při úzkostech, bolestech hlavy a slabostech, blahodárně působí i při nachlazení, chřipce a revmatismu. Pozor však na aromaterapii v těhotenství, například rozmarýnový olej není vhodný pro těhotné ženy, při vysokém tlaku, epilepsii a pro děti do 6 let.

3. Éterický olej z citronové trávy zbaví únavy při jízdě autem

Citronová tráva neboli lemongras osvěžuje, povzbuzuje a pomáhá i při léčbě výronů a otoků. A kdo z nás občas nepotřebuje trošku povzbudit a zahnat stres? Krásná citrusová vůně lemongras vás pozvedne na duchu a dodá vám příjemnou energii, což oceníte v jakékoliv situaci. Jedete dlouho autem? Přičichněte si k olejíčku z citronové trávy, zbavíte se únavy a budete se lépe soustředit na cestu.

4. Citronový olej pro optimismus a nadhled

Čistý citronový přírodní éterický olej osvěžuje mysl, příznivě působí při bolestech hlavy a je účinný i při nachlazení. Olej z citronu pomáhá při duševní námaze, snižuje krevní tlak, podporuje trávení a dezinfikuje vzduch. Citronový olej je úžasným prostředkem pro získání energie hned po ránu, stačí krátce přičichnout a získáte optimismus a nadhled pro celý den. Potřebujete vyčistit brýle? Smíchejte 5 kapek citronové silice a 10 ml lihu a skla brýlí budou bez flíčků.

5. Éterický olej z máty peprné při bolestech hlavy

Éterický olej z máty peprné vyniká úžasnou svěžestí a zároveň jemností, což vám pomůže zvýšit vitalitu a energii. Mátový olej příznivě působí i při zažívacích problémech, dýchacích obtížích, menstruačních bolestech, snižování horečky a nervozitě. Trpíte bolestmi hlavy? Pak si potřete spánky a zátylek mátovým olejíčkem a uvidíte tu úlevu. Máta peprná se často přidává i do koupele a masážních olejů. Mátu však nepoužívejte u dětí do 6 let a při homeopatické léčbě.

Energii povzbudí i jiné citrusové éterické oleje

Kromě výše zmíněných přírodních éterických olejů existuje široká škála dalších esencí, které vám dodají povzbuzení a energii. Obecně jsou skvělé všechny citrusové vůně, z nichž můžeme jmenovat například limetku, litsea cubebu, bergamot či mandarinku. Také máta kadeřavá a eukalyptus svojí čistou a vzdušnou vůní podporují koncentraci. Tyto éterické oleje také mohou být doplňkem do vaší kolekce olejíčků pro povzbuzení a energii.

Mandarinka – éterický olej

Inhalace éterických olejů je nejjednodušší formou aromaterapie

Esenciální oleje lze použít různě. Nejjednodušší metodou je však inhalace, kdy můžete přivonět k lahvičce oleje či olej nakapat do aromalampy. Inhalovat však lze i nakapaný olej na kapesníčku, můžete ho tak mít stále po ruce. Další možností je aplikace oleje na místa s větší cirkulací krve - vnitřní strana zápěstí, plosky nohou nebo solar plexus. Při přímé aplikaci nezapomeňte olej naředit nosným rostlinným olejem (olivový, mandlový...).

Nebojte se oleje kombinovat

Je důležité si uvědomit, že každý člověk je jedinečný a reaguje odlišně na různé éterické oleje. Co funguje pro jednoho člověka, nemusí nutně fungovat pro druhého. Proto je důležité se nebát objevovat různé vůně, jen tak můžete zjistit, které oleje vám nejlépe vyhovují a které vám dodají potřebnou energii. Nebojte se ani různých kombinací éterický olejů. Vytvoříte si tak unikátní směs, jež bude doslova na míru vašemu rozpoložení. TIP: Vyzkoušet můžete také éterický olej eukalyptus citriodora, který je již od přírody vlastně takovou kombinací vůní. Listy této rostliny v sobě ukrývají vonné silice, jež prostor provoní svěží a citrusovou vůní. Olej čistí vzduch, podporuje koncentraci a působí proti stresu. Je také oblíbenou součástí parfémů, protože v sobě skrývá zároveň vůni citrusů a svěžího eukalyptu. Na našem e-shopu najdete u každého éterického oleje vhodné kombinace, které vám pomůžou najít tu správnou esenci.

Eukalyptus citriodora – éterický olej

Pro další inspiraci nás sledujte zde nebo na našem Facebooku a Instagramu. A víte, jaké jsou nejlepší esenciální oleje pro uvolnění? Přečíst si to můžete v našem článku.